“Ditë e bardhë” – Simbolika e veshjes në të bardha të deputeteve gra të VV-së

Ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të bëhet konstituimi i legjislaturës së tetë.


Ajo çka bie në sy gjatë kësaj seance është se pothuajse të gjitha deputetet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe listës “Guxo” të Vjosa Osmani janë veshur në të bardha.

Në mesin e tyre është edhe ushtruesja e detyrës së presidentes Vjosa Osmani, shkruan Reporteri.net.

Vetë Osmani, mëngjesin e sotëm ka publikuar një një fotografi në Facebook, ku këtë ditë e ka quajtur “të bardhë”.

Me sa duket kjo është edhe simbolika e veshjes së tyre.

Mirëpo, përpos kësaj veshja me të bardha ka të bëjë edhe me një lëvizje në SHBA për të avokuar të drejtat e grave.

Përpos konstituimit të Kuvendit, sot pritet të votohet edhe Qeveria Kurti. /Reporteri.net