×
 • Lajme
 • Ekonomi / Ekonomi

  Murati: Rritja ekonomike ka arritur në 5.62%, kjo demanton zërat që heqjen e vizave e lidhnin me skenare apokaliptike

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 11:43
  Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati

  Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë rritja ekonomike në tremujorin e parë të vitit 2024, është përshpejtuar në nivelin 5.62%.

  Për këto shifra, Murati i është referuar Agjencisë së Statistikave të Kosovës.

  Ai ka thënë se kjo demanton “skenaret” që lidheshin me liberalizimin e vizave. Murati thotë se liberalizimi i vizave është një prej gjërave më të mira që së fundmi ka ndodhur për ekonominë e vendit.

  “Sipas ASK-së, rritja ekonomike në TM1 2024 ka përshpejtuar edhe më tutje ritmin duke shënuar nivelin 📈 5.62%, që është dukshëm më lartë se tremujori paraprak që ishte 3.96%.
  Pas tejkalimit të stuhisë së krizave globale, dhe stabilizimit të çmimeve, tani gradualisht po i kthehemi potencialit dhe rritjes së synuar.
  Kjo demanton të gjithë zërat skeptikë dhe prognozat e zymta që me çdo kusht mundoheshin ta lidhnin liberalizimin e vizave me skenare apokaliptike në fillim të vitit.
  Siç edhe po shihet, liberalizimi i vizave është prej gjërave më të mira që ka ndodhur së fundmi për ekonominë e vendit.

  Sepse përveç lehtësimit të udhëtimit për të vizituar familjarët në mërgatë, tani edhe bizneset e ndërmarrësit e kanë shumë më të lehtë të gjejnë tregje të reja e të rrisin aktivitetin bzinesor.

  Në një nga udhëtimet që kisha së fundmi, kisha rastin të takoj dy të rinj që punonin në fushën e marketingut dhe dizajnit digjital, të cilët po ktheheshin nga një takim që kishin pasur me një klient në Valencia të Spanjës. Diçka vështirë e imanginueshme para se të hiqeshin vizat”, ka shkruar Murati. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!