Eurodeputeti austriak: Hashim Thaçi ishte i vetmi person që takova nga Kosova që ishte për ndryshim të kufijve

Eurodeputeti nga Austria, Lukas Mandl, ka deklaruar se deri më tani ka takuar vetëm një person nga Kosova që ka qenë në favor të ndryshimit të kufijve dhe ai sipas tij, është ish-presidenti, Hashim Thaçi.


Ai tha për Euronews se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti iu ka premtuar se dialogu me Serbinë, nis në muajin qershor.

Për këtë proces euro-deputeti nga Austria, tha se është dialog mes dy vendeve, Kosovës e Serbisë e jo mes dy qyteteve siç i thonë disa Prishtinës dhe Beogradit.