×
 • Lajme
 • Lajme / Vizita zyrtare

  Gërvalla takohet me O’Brien, flasin për raportet Kosovë-SHBA, synimet euro-atlantike e sigurinë

  Reporteri
  25 Maj 2024 | 12:30

  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schëarz, në kuadër të vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është pritur në takim nga Ndihmës Sekretari i Shtetit për çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, raporton Gazeta Online Reporteri.net.

  Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Gërvalla ka thënë se me O’Brien kanë diskutuar për marrëdhëniet e posaçme ndërmjet dy shteteve dhe janë trajtuar aspekte të shumta të thellimit të bashkëpunimit dypalësh.

  Në frymën e marrëdhënieve të posaçme ndërmjet dy shteteve gjatë takimit janë trajtuar aspekte të shumta të thellimit të bashkëpunimit dypalësh, forcimit të sundimit të ligjit e demokracisë dhe jetësimit të aspiratave për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në organizata ndërkombëtare.

  Diskutuam po ashtu rreth zhvillimeve të tjera aktuale në vend, duke vënë theksin në përkushtimin e institucioneve në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në vend dhe rajon si dhe zmbrapsjen e kërcënimeve të sigurisë”, shkroi ajo.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!