Deklarohet Haradinaj: Ia kërkova Kurtit përfshirjen më të madhe të Amerikës në dialog

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka folur pas takimit me kryeministrin, Albin Kurti.


Haradinaj tha se në takim kanë folur kryesisht për çështjen e dialogut me Serbinë.

Kreu i AAK-së u shpreh se para kryeministrit e kanë paraqitur qëndrimin e AAK-së për përfshirejn më të madhe të Amerikës në procesin e dialogut, shkruan Reporteri.net.

“Tema ishte dialogu. Më 6 maj i kam dërgu një letër kryeministrit dhe kam kërku një takim për çështjen e dialogut, pas kërkesës të re të kryeministrit iu kemi përgjigjë takimit. I kemi dëgju disa qëndrime të kryeministrit për dialogun dhe i kam shpreh edhe disa shqetësime të mia për dialogun.

Ajo që hetojmë është një prezencë jo e plotë e SHBA-ve -në dialog. Do të kishte shumë dobi emërimi i një emisari për dialog nga Amerika. Ishin edhe disa shqetësime të tjera që lidhen me pozicionin e Qeverisë, e hetojmë një lloj ikje se UÇK ka bë luftë çlirimtare, dhe Kosova nuk mundet me u krahasu me kriminelët e luftës.

Propozimi ynë për përfshirjen amerikane nuk është i ri, ia kemi dërgu edhe një letër”, ka thënë ai para mediave.