Haradinaj me zyrtaren nga Uashingtoni flasin për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim zëvendsdrejtoreshën e Zyrës për Çështjet e Evropës Jugore dhe Qëndrore dhe Çështjeve të Euroazisë ne departamentin amerikan të shtetit Susan Falatko.


Haradinaj me zyrtaren amerikane ka biseduar për rritjen e koordinimit me Serbinë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare, shkruan Reporteri.net.

Sipas Haradinajt, në këtë takim u bisedua për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë në kufijtë ekzistues.

Në këtë takim ka qenë pjesëmarrës edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett.

“SHBA si aleate strategjike e Kosovës qëndron në krah të vendit tonë në konsolidimin e brendshëm dhe ndërkombëtar, si dhe në rrugëtimin e saj euro-atlantik. Marrëdhëniet bilaterale të Kosovës me ShBA-në po thellohen duke e fuqizuar miqësinë e përhershme ndërmjet dy vendeve”, ka shkruar Haradinaj në Facebook. /Reporteri.net/.