Historia rrëqethëse e kosovarit: Serbët e mbajtën për 6 ditë të lidhur për lisi, pa bukë e pa ujë

Ali Beqiraj nga Vrella e Istogut ka rrëfyer historinë e tij dramatike ku në vitin 1999 ishte arrestuar nga paramilitarët serb në bjeshkët e Istogut.


Ai së bashku më plakun Sadik Ramqaj, nga fshati Studenicë, kishin rënë pritë të paramilitarëve serbë dhe ishin torturuar me ditë të tëra.

Së bashku më plakun Aliu, ishte lidhur për lisi nga serbët duke qëndruar të lidhur për gjashtë ditë pa ngrënë dhe pa pirë.

Sadik Ramqaj, nuk kishte arritur të mbijetoj dhe kishte ndërruar jetë.

Për më shumë shikojeni rrëfimin e Ali Beqiraj:

FAKTET

Në emisionin "FAKTET" i ftuar special ALI BEQIRAJ,personi që mbijetoi torturave me çnjerzore nga policia dhe ushtria serbe për 36 ditë radhazi nga 14 Maj 1999 deri më 20.06.1999.tHIRR Në +38344522682

Gepostet von Radio Istogu am Mittwoch, 19. Juni 2019