×
 • Lajme
 • Ekonomi

  KEK-u jep detaje për rikthimin e njësisë A5, do të ofrojë rreth 140 megavat orë

  Reporteri
  07 Maj 2023 | 23:31

  Njësia A-5 e Termocentralit Kosova A ka përfunduar riparimin kapital të turbinës dhe gjeneratorit, si dhe riparimin e kaldajës nga stafi i KEK-ut dhe kontraktorë që kanë qenë të angazhuar më herët me kontratë kornizë.

  Korporata Energjetike e Kosovës ka njoftuar se njësia A-5, pas testimeve të rregullta provuese është rikthyer në operim me 06.05.2023 rreth orës 11:50 dhe është sinkronizuar me rrjetin duke ofruar kapacitetin prej rreth 140 MW/h.

  Lidhur me këtë, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, sot ka vizituar TC Kosova A ku është mirëpritur nga zv. Kryeshefi Ekzekutiv (U.D.) Përparim Kabashi me bashkëpunëtorë.

  Përmes një njoftimi për media, bëhet e ditur se Kabashi ka falënderuar Rizvanollin për interesimin dhe përkrahjen e saj të vazhdueshme kundrejt KEK-ut dhe ka përgëzuar të gjithë punëtorët dhe menaxhmentin e TC Kosova A për angazhimin dhe përkushtimin e tyre për rikthimin e kësaj njësie në operim.

  Ndërsa edhe për TC Kosova B, ministrja Rizvanolli u njoftua se riparimet kanë filluar sipas planifikimeve.

  “Termocentrali TC Kosova B gjatë vitit 2023 do të ketë dy remonte kapitale të njësive B-1 dhe B-2, secila me kohëzgjatje 3 mujore. Sipas planifikimit, remonti kapital i njësisë B-2 ka filluar me 16.04.2023 dhe pritet përfundojë pas 3 muajve kur edhe planifikohet të fillojë remonti kapital njësisë B-1”, thuhet në njoftim.

  Në anën tjetër, ministrja Rizvanolli falënderoi punëtorët për punën me përkushtim për rikthimin e njësisë A5, si dhe për prodhimin me tre njësitë njëkohësisht përkundër sfidave.

  Rikthehet në operim njësia A5 në termocentralin Kosova A

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!