Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që sulmoi seksualisht Mrika Nikqin

Prokuroria e Pejës ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh për 25-vjeçarin F.B., i cili dyshohet se sulmoi seksualisht alpinisten Mrika Nikqi mbrëmjen e së martës në Pejë.

Lajmine ka konfirmuar zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi.

“Me datë 27 shtator ka ndodhur rastit i veprës penale të “Sulmit Seksual” dhe për këtë çështje penale kanë qenë të angazhuar dy prokurorë të shtetit dhe njësitet relevante policore. Pas punës intensive është bërë e mundshme identifikimi i personit të dyshuar dhe me urdhër të Prokurorit të Shtetit i dyshuari është arrestuar dhe ndaluar fillimisht për 48 orë.

“Gjatë ditës së sotme, Prokuroria Themelore në Pejë ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit në gjykatën kompetente, ku gjatë mbajtjes së kësaj seance Prokurori i Shtetit do shpalosë arsye që gjykata t’ia caktojë masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh”, ka thënë Nikçi për KP.

Sulmi ndaj alpinistes Mrika Nikqi ka ndodhur, më 27 shtator, në orën 20:50.

Në videon që vetë viktima e sulmit, Mrika Nikqi e ka publikuar në Facebook, ajo sulmohet seksualisht derisa po ecte rrugës.

Sulm seksual në qendër të Pejës, viktima publikon videon: Jam në gjendje të rëndë emocionale