×
 • Lajme
 • Lajme

  Kina s’e përjashton mundësinë e marrjes “me forcë ushtarake” Taivanin

  Reporteri
  26 Tetor 2022 | 11:42

  Autoritetet e Pekinit nuk e përjashtuan mundësinë e përdorimit të forcave ushtarake për ta marrë Taivanin me Kinën, njoftoi sot Zyra për Çështje me Taivanin, raporton gazeta online Reporteri.net.

  “Nuk premtojmë se s’do të përdorim forcë ushtarake. Kina rezervon të drejtën për të përdorur të gjitha mjetet e nevojshme (për bashkimin përfundimtar me Taivanin”, ka thënë përfaëqësuese i zyrës kineze në një konferencë për shtyp, raportoi “Nova”.

  Në të njëjtën kohë, zyrtari tha se Pekini është i përkushtuar “për bashkim paqësor” me Taivanin dhe se do t’i qëndrojnë besnik parimit “një shtet, dy sisteme”.

  “Kina ka pozicion të palëkundur dhe të qartë rreth Taivanit”, shtoi ai./Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!