Komisioni miraton kandidaturën e Vjosa Osmanit, deputetët kthehen në sallë për votim

Seanca për zgjedhjen e presidentit ka filluar, mirëpo pak kohë pas fillimit të seancës, kreu i Kuvendit, Glauk Konjufca ka thirrur një pauzë 15-minutëshe.


Kjo për mbledhjen e Komisionit për Legjislacion, i cili aprovoi kandidaturat e Osmanit dhe Bejtës.

Në Kuvend aktualisht janë 84 deputetë nga VV, LDK, PDK, AAK dhe pakicat.

Mimoza Kusari Lila ka prezantuar biografinë e Vjosa Osmanit kurse Haxhi Avdyli të Nasuf Bejtës, këta të dy kandidatë për president.

Për zgjedhjen e presidentit nevojiten 80 deputetë në Kuvend për ta bërë kuorumin, e pastaj mund të zgjidhet edhe me shumicën e thjeshtë të votave prej 61 sosh.