×
 • Lajme
 • Lajme / Video

  Krasniqi: Qeveria Kurti ka mbushur institucionet e pavarura me familjarë e militantë partiakë

  Reporteri
  03 Dhjetor 2023 | 15:21

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës ka publikuar sot të gjeturat e Komisionit Evropian në raportin e fundit për Kosovën ku evidentohet dështimi i qeverisë aktuale në reformën e administratës publike.

  Kreu i PDK-së ka rikujtuar se Qeveria Kurti, e cila kishte premtuar punësim e drejtësi, pas ardhjes në pushtet i ka mbushur institucionet e pavarura dhe bordet me familjarë e militantë partiakë.

  “Ndërkaq, Ligji për Paga, më shumë është padrejtësi dhe pabarazi, sesa sistem fer shpërblimi. #Regres”, ka thënë kreu i PDK-së Memli Krasniqi.

  I pari i PDK-së edhe dje ka publikuar të gjetura nga Komisioni Evropian në Raportin për Kosovën.

  Në një video të publikuar në Facebook, Kryetari i PDK-së kishte thënë se gjatë vitit 2022 ishin gjetur 33 raste të frikësimit të gazetarëve, katër herë më shumë se në vitin 2021, derisa e quajti Qeverinë të paaftë dhe kundër fjalës së lirë.

  “Në vitin 2022, janë raportuar 33 raste të frikësimit të gazetarëve, katër më shumë se në vitin 2021. Zyrtarët e nivelit të lartë, kanë bërë deklarata përçmuese dhe kanë përdorur gjuhë intimiduese ndaj gazetarëve. Kjo Qeveri, përveç se e paaftë, është edhe kundër fjalës dhe medias së lirë”, shkroi dje kreu i PDK-së.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!