Kurti i quan veprimet e Mustafës si diktatoriale e monarkiste

Lëvizja Vetëvendosje sapo ka publikuar letrën që sot ia ka dërguar Lidhjes Demokratike të Kosvës, si përpjekje për një koalicion qeverisës, shkruan Reporteri.


Në letrën e nënshkruar nga Albin Kurti, drejtuar Isa Mustafës bëhet me dije se VV nuk e shkakron Glauk Konjufcën nga posti i kryetarit të Kuvendit. Për me tepër sjelljet e LDK-së i konsideron si jodemokratike dhe sikur ngjasojnë me diktatura e monarki.

“U tregaum më shumë se të gaatshëm ta rrisim pjesëmarrjen e LDK-së në qeverisje, në pushtet. Mirëpo, nuk mundemi tash t’i delegjitimojmë institucionet demokratike me ujdi monarkësh….Kosova e pavarur është republikë demokratike në Evropën e shekullit 21, dhe jo monarki apsolute nga Evropa e shekujve të kaluar….Ju lutem tq hiqni dorë nga kjo metodë jodemokratike e veprimit politik. Ne të dy nuk jemi diktatorë, ne nuk bën të sillemi a të veprojmë sit ë tillë”, shkruan ai. /Reporteri.net