×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Qeveria dhe populli i Kosovës besojnë në Bashkimin Evropian

  Reporteri
  06 Tetor 2022 | 23:39

  Kryeministri, Albin Kurti, deklaroi mbrëmjen e së enjtes se Qeveria dhe populli i Kosovës besojnë në Bashkimin Evropian porse edhe BE duhet të zgjerohet.

  Këto deklarata ai i bëri në në pritjen për anëtarët e Komitetit të Këshillit të BE-së për Aspektet Civile të Menaxhimit të Krizave në Kosovë, organizuar nga EULEX-i dhe Ambasada e Çekisë.

  “Qeveria dhe populli i Kosovës besojnë në BE dhe ne mendojmë se BE-ja duhet të ketë ambicie të mëdha për Ballkanin Perëndimor dhe për vete. BE-ja duhet të përparojë, ne të gjithë duhet të mbrojmë BE-në dhe BE-ja duhet të zgjerohet”, deklaroi Kurti.

  Kurti përmendi edhe të arriturat, sipas tij, të qeverisë që drejton duke u ndaluar në të gjitha fushat.

  Tek siguria, ai tha se Rusia përmes aleatit të saj në Ballkanin Perëndimor, Serbinë, ka shtuar përpjekjet për të destabilizuar situatën e sigurisë në vend.

  “Në vazhdën e invazionit të paligjshëm të Ukrainës nga Federata Ruse këtë vit, Rusia ka shtuar përpjekjet e saj për të destabilizuar situatën e sigurisë në Kosovë, veçanërisht në bashkëpunim me Serbinë, aleatin e saj të ngushtë në Ballkanin Perëndimor. Qeveria jonë është përgjigjur në përputhje me rrethanat duke intensifikuar bashkëpunimin tonë me NATO-n, BE-në, SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe aleatët kryesorë evropianë. Po ashtu kemi dyfishuar fondet për Forcën e Sigurisë së Kosovës”, tha Kurti.

  Qëllimi i vizitës së këtij delegacioni në Kosovë u tha se të bëjë vlerësimin e punës së Misionit të EULEX-it në Kosovë dhe të kuptojë më thellë situatën e sundimit të ligjit dhe të sigurisë në terren.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!