×
 • Lajme
 • Lajme / Ndërmjetësi evropian

  Lajçak pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE e quan rrugë me dy drejtime

  Reporteri
  13 Prill 2024 | 23:19

  Emisari special i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka folur për Ballkanin Perëndimor dhe rrugën e vendeve të këtij rajoni drejt integrimit në Bashkimin Evropian.

  Ai në ditën e dytë tëë Forumit të Delfit në Greqi ka folur mbi “Pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE: Nga ngurrimi politik te urgjenca strategjike”.

  “Theksova se është një rrugë dydrejtimëshe. Nëse vizioni për një të ardhme evropiane është i besueshëm, të gjithë kandidatët do të jenë më të motivuar për ta bërë pjesën e tyre dhe anasjelltas,” ka shkruar diplomati sllovak.

  Mandati dyvjeçar i Lajçak përfundon në fund të gushtit, ndërkohë që është përfolur se në vend të tij do të emërohet slloveni Borut Pahor, por ky i fundit nuk ka paraqitur ende një kërkesë në Shërbimin Evropian për Punët e Jashtme, sipas mediave sllovene.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!