Moti për dy ditët e ardhshme në Kosovë

Nesër dhe pasnesër mbi vendin tonë do të mbajë kryesisht i ngjashëm me rritje të lehta të temperaturave maksimale.


Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-29 gradë Celsius.

“Indeksi UV mbetet i lartë, andaj këshillat e IKSHP mbeten në fuqi që nga ora 10-16 mundësisht të kufizohemi rrezeve të diellit, ose të përdorim masa mbrojtëse. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-9m/s. Nga dita e diele e tutje parashihen rritje të temperaturave maksimale mbi 30 gradë Celsius”, njofton IHMK.