×
 • Lajme
 • Lajme / Detajet

  Një qytetar bëri thirrje për urrejtje fetare në sheshin e qytetit të Ferizajt, policia nis hetimet

  Reporteri
  01 Prill 2024 | 9:32

  Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të nxitjes së përçarjes dhe mos durimit që ka ndodhur në qytetin e Ferizajt.

  Sipas policisë më 28 mars është raportuar se në rrjetin social Facebook nga një faqe është shpërnda një video ku i dyshuari mashkull kosovar nxitë dhe bënë thirrje për urrejtje fetare në sheshin e qytetit.

  “Është raportuar se në rrjetin social facebook nga një faqe është shpërnda një video ku i dyshuari mashkull kosovar nxitë dhe bënë thirrje për urrejtje fetare në sheshin e qytetit. Lidhur me rastin me datën 31.03.2024 njësiti i hetimeve në konsultim me prokurorin ka inicuar lëndën e rastit e cila është ne procedure hetimore”, thuhet në raportin 24 orësh, shkruan Reporteri.net.

  Lidhur me rastin me datën 31.03.2024 njësiti i hetimeve në konsultim me prokurorin ka iniciuar lëndën e rastit e cila është në procedurë hetimore.

  Kujtojmë se sipas Kodit Penal të Kosovës neni 141, thuhet se kushdo që nxit ose përhap publikisht urrejtje, përçarje dhe mos durim midis grupeve kombëtare, racore, fetare, etnike e të tjera, apo bazuar në orientimin seksual, identitetin gjinor dhe karakteristikat e tjera personale, në mënyrën e cila mund të prishë rendin publik dënohet me gjobë ose me burgim deri në pesë vjet. /Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!