Njeriu i Trump i shkon nesër në zyrë Thaçit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nesër do të pres në takim përfaqësuesin Special të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadorin Richard Grenell.


Ky takim do të mbahet në kabinetin e Presidentit, në ora 13:00.

Ndryshe, Grenell është ambasador i SHBA-ve në Gjermani, i cili u emërua nga presidenti Trump dhe tani pritet t’i qoj përpara përpjekjet e vendit të tij në arritjen e një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, që mund edhe të rezultojë me njohje të Kosovës nga ana e Serbisë.

Ai pritet të vazhdojë të ushtrojë detyrën e ambasadorit amerikan në Berlin dhe njëkohësisht të angazhohet si i dërguari i administratës së presidentit Trump, duke ndihmuar kështu në arritjen e marrëveshjes mes Prishtinës dhe Beogradit.