×
 • Lajme
 • Lajme / Masakra e Lybeniqit

  Osmani: 25 vjet më parë regjimi gjenocidal i Serbisë dëshmoi barbarinë e tij, asnjëherë s’do t’i ndalim përpjekjet për drejtësi

  Reporteri
  01 Prill 2024 | 9:54

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kujtuar masakrën e Lybeniqit, përcjell Reporteri.net.

  25- vjet më parë, tha presidentja e vendit, regjimi gjenocidal i Serbisë, sikurse në shumë anë të Kosovës, dëshmoi barbarinë e tij, duke vrarë 79 civilë të fshatit Lybeniq.

  “Tendenca për shfarosje të popullit shqiptar nuk kurseu as Muhametin 18 muajsh dhe Leonardin, 7 vjeçar”, tha Osmani.

  Është obligim i yni institucional, thotë ajo, “që asnjëherë të mos i ndalim përpjekjet tona për vendosjen e drejtësisë për viktimat, duke i dhënë kuptim lirisë sonë dhe duke e mbrojtur të vërtetën”.

  “Qoftë i perhershëm kujtimi për të gjithë të rënët për liri!”, tha presidentja Osmani.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!