Policia arreston një person për rrahjen e zyrtarit të PDK-së

Pas reagimit të Partisë Demokratike të Kosovës ndaj sulmit të humanistët Jakup Sabedini nga Ferizaji, të cilin e kanë sulmuar disa nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, Reporteri.net ka kontaktuar me zëdhënësin e policisë Agim Gashi, në Ferizaj.


Ashtu siç shkruan në postimin e plotë të PDK-së, se rasti është lajmëruar tek organet e drejtësisë por deri më tani nuk ka asnjë veprim që do ta ndriçonte rastin, shkruan Reporteri.net

Reporteri.net ka kontaktuar zëdhënësin e policisë, Agim Gashin nga Ferizaji, i cili ka thënë se rasti ka ndodhur në një restaurant ku është arrestuar një i dyshuar dhe me urdhër të Prokurorit është liruar, kurse rasti ka shkuar në procedurë të rregulltë.

Ndryshe, Jakup Sabedini ishte anëtar i shtabit zgjedhor lokal në PDK-në e Ferizajt në zgjedhjet e 6 tetorit, motiv ky që, sipas PDK-së, nxiti sulmin.

Reporteri.net