Policia e Kosovës arreston serbin që ishte në kërkim ndërkombëtar

Policia e Kosovës ka arrestuar një serb i cili kërkohej nga autoritetet ndërkombëtare për një grabitje të armatosur.


Lajmin për arrestimin e tij është bërë i ditur nga Policia.

“Policia e Kosovës gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeve ligjore, në këtë fushëveprim referuar bashkëpunimit ndërkombtarë në parandalimin dhe luftimin e kriminalitetit, dje ka arrestuar një person të dyshuar (mashkull/serb/viti i lindjes 1977 ) i cili është në kërkim nga autoritetet ndërkombëtare dhe i cili dyshohet per kryerje te vepres penale” grabitje të armatosur në një shtet tjetër”, tha për Reporteri.net, Daut Hoxha, Zëdhënës i Policisë së Kosovës

Me vendim të prokurorit i njëjti është ndaluar për 48 orë, përderisa nga autoritetet e Republikës së Kosovës në proces janë procedurat për ekstradim.