×
 • Lajme
 • Rajon

  Mediat kroate: Vuçiq përkrahës i çetnikëve dhe i krimeve të tmerrshme që janë kryer me vite të tëra nga Serbia

  Reporteri
  30 Nëntor 2023 | 10:15

  Aleksandar Vuçiq është radikal. Kjo sipas mediave kroate, sepse ishte vet presidenti serb që i nxiti serbët në Glinë duke folur për Serbinë e Madhe, se financon bujarisht industrinë e filmit propagandistik në të cilin kroatët e këqij janë zuzarët kryesorë.

  Në të njëjtën kohë, sipas këtyre mediave, dihet gjithashtu se në Beograd është hapur një muze i liderit çetnik Drazha Mihailoviq dhe dihet se propaganda e brezit të ri, të ri, i ka bindur ata të shohin Blicin dhe Stuhinë si krimet më të mëdha. në luftërat e viteve 90, janë fjalët që nisin reportazhin e RTL TV.

  Kështu Dragoljub Drazha Mihailoviq-i, xhaxhai Drazha siç e quajnë, mori monumentin dhe muzeun e tij në zemër të Beogradit me kokën, mjekrën dhe kasollen e tij.

  Gazetarët nuk u lejuan të filmojnë brenda, por nuk ka asgjë për të parë, vetëm sendet që lideri çetnik kishte me vete kur u arrestua. Nuk ka asnjë letër për bashkëpunim me okupatorin apo për krimet e luftës për të cilat ai u gjykua dhe u ekzekutua në vendin ku planifikojnë të sjellin ekskursione studentore.

  Në hapje muajin e kaluar kishte shumë simpatizues, pra çetnikë.

  Një nga historianët e respektuar jorevizionistë të Beogradit tha se Drazha Mihailoviq ishte në krye të një lëvizjeje që kreu krime të tmerrshme kundër civilëve në të gjithë Jugosllavinë.

  “Drazha Mihailoviq ishte në krye të një lëvizjeje që kreu krime të tmerrshme kundër civilëve në të gjithë Jugosllavinë, kryesisht kundër myslimanëve, kundër kroatëve dhe kundër serbëve këtu në Serbi, dhe një njeri që ishte në krye të një lëvizjeje që ishte më e madhja serbe. Lëvizja kolaboracioniste në të gjithë Jugosllavinë dhe këto janë dy arsye pse ajo nuk duhet të ketë absolutisht asnjë monument, asnjë muze”, tha historiani Milovan Pisarri.

  “Absolutisht, gjithçka harrohet, por më e keqja është se ata çlirimtarë shihen si kriminelë dhe ky është thelbi i narrativës së re. Çetnikët janë çlirimtarë, çetnikët janë antifashistë dhe partizanët janë kriminelë”, shtoi Pisarri.

  Asgjë nuk është më e mirë me një vështrim në të kaluarën e afërt. Një sondazh i kohëve të fundit nga Nisma e Rinisë për të Drejtat e Njeriut zbuloi se pothuajse një e pesta e të rinjve serbë i shohin operacionet Blic dhe Storm si krimet më të këqija në luftërat e viteve 1990. Për 12% e tyre, krimi më i rëndë është bombardimi i NATO-s ndaj Serbisë, për 8% është vrasja e civilëve të çdo kombësie, për vetëm 4.7% është gjenocidi në Srebrenicë dhe vetëm 1.2% e tyre e shohin krimin në Vukovari si krimi më i rëndë. Për drejtorin e programit të Iniciativës, hulumtimi është vetëm një konfirmim se si politika aktuale ndikon në të gjitha sferat e shoqërisë, gjë që vërtetohet me hapjen e muzeut Drazha Mihailoviq.

  “Kur flasim për krimet e viteve 90, sa herë kemi dëgjuar që ata që kanë kryer krime i referohen disa krimeve të mëparshme si justifikim dhe asnjë krim nuk mund të justifikojë një krim tjetër, këto nuk janë gjëra që hidhen poshtë kështu. do të thotë, ne nuk po luajmë letra, këto janë jetë njerëzore, këto janë çështje serioze”, tha Sofija Todoroviq, drejtoreshë programore e Nismës Rinore për të Drejtat e Njeriut të Serbisë.

  Pra, nuk është për t’u habitur që në një pikë në qendër të Beogradit, një kriminel lufte i viteve ’90, Ratko Mlladiq, dhe një udhëheqës çetnik i viteve ’40 kishin një mural.

  Pas masakrës në shkollën fillore të Vladislav Ribnikar në Beograd, të paktën një gjë e mirë ndodhi – murali i Ratko Mlladiqit u fshi dhe nuk u kthye më, ndryshe nga herët e panumërta më parë, Drazha Mihailoviqit iu zbardhën sytë. Por për t’u përballur me të kaluarën e saj të errët, Serbisë së Vuçiqit do t’i duhet shumë më tepër sesa murale që nuk duhet të ishin kurrë në mure, transmeton Slobodna Bosna.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!