×
 • Lajme
 • Rajon

  Rama: Asnjë cic-mic ballkanik apo gërr-gërr perëndimor për interesa politike s’do na pengojë për në BE

  Reporteri
  08 Dhjetor 2023 | 18:28

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka kushtuar një vëmendje shumë të madhe integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

  Ai renditi punën kolosale, sipas Ramës, që ka bërë deri më tani Shqipëria. E për rrjedhojë, Shqipërisë nuk mund t’ia pengojë asnjë shtet për interesa politike, integrimin në familjen Evropiane.

  “E qartë asnjë cic-mic ballkanik, apo gërr-gërr perëndimor për interesa politike nuk e vonon dot Shqipërinë në anëtarësimin në VBE, përkundrazi Shqipëria jo vetëm që do e bëjë përafrimin e legjislacionit, por do ta bëjë shumëfish më shpejt sesa më i shpejti e ka bërë më parë dhe bujarisht do të ndihmojë edhe Kosovën, por askush nuk e pengon dot që ta nis ndërvendosjen të të gjithë trupit ligjor të Bashkimit Evropian”, u shpreh ai.

  Kryeministri Edi Rama i ka kushtuar një vëmendje shumë të madhe integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Ai renditi punën kolosale, sipas Ramës, që ka bërë deri më tani Shqipëria. E për rrjedhojë, Shqipërisë nuk mund t’ia pengojë asnjë shtet për interesa politike, integrimin në familjen Europiane.

  “E qartë asnjë cic-mic ballkanik, apo gërr-gërr perëndimor për interesa politike nuk e vonon dot Shqipërinë në anëtarësimin në VBE, përkundrazi Shqipëria jo vetëm që do e bëjë përafrimin e legjislacionit, por do ta bëjë shumëfish më shpejt sesa më i shpejti e ka bërë më parë dhe bujarisht do të ndihmojë edhe Kosovën, por askush nuk e pengon dot që ta nis ndërvendosjen të të gjithë trupit ligjor të Bashkimit Europian”, u shpreh ai.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!