×
 • Lajme
 • Rajon / Samiti në Shkup

  Sot dita e dytë dhe e fundit e Këshillit Ministror të OSBE-së, çfarë pritet

  Reporteri
  01 Dhjetor 2023 | 9:08

  Në ditën e dytë dhe të fundit të Këshillit të 30-të ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Shkup, sipas njoftimeve, tre ngjarje shoqëruese janë “Rinia dhe shoqëria civile”, bëhet fjalë për njerëzit – ndikimi i fushës së OSBE-së, operacionet 2023 që duhet të mbahen dhe “Ruajtja e pluralizmit – siguria e gazetareve femra”.

  Seanca plenare e Këshillit Ministror të OSBE-së do të pasohet nga konferenca përfundimtare për shtyp e kryesuesit, ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, me përfaqësuesin e Maltës, i cili do të kryesojë radhën e OSBE-së, dhe Sekretaren e Përgjithshme të OSBE-së, Helga Shmid.

  Pritet gjithashtu që kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, të mbajë një konferencë për shtyp.
  Bojkoti i delegacionit ndaj fjalimit të ministrit të Jashtëm rus, akuzat e tij ndaj Perëndimit se po shkatërron OSBE-në, si dhe mesazhet që i dërguan diplomatët perëndimorë për shkak të pushtimit rus në Ukrainë, lanë në hije fokusin e takimit të djeshëm.

  Diplomatët perëndimorë kanë akuzuar gjithashtu Rusinë për pengim të funksionimit të OSBE-së. Nga ana tjetër, Lavrov, i cili dëgjoi drejtpërdrejt mesazhet dhe reagimet e tyre, u përgjigj duke akuzuar Perëndimin për shkatërrimin e OSBE-së prej vitesh.

  OSBE-ja është e gjallë, vlera e saj është sa më shumë përdoret për tejkalimin e mosmarrëveshjeve. Bllokada apo mosrespektimi i parimeve të Organizatës është kërcënim i drejtpërdrejtë për vlerat e saj themelore, për të cilat është angazhuar që nga viti 1975, janë mesazhet kryesore që u dërguan nga Këshilli Ministror i OSBE-së që u mbajt dje në Shkup.

  Liderët evropianë dënuan agresionin rus kundër Ukrainës dhe shprehën mbështetje të fortë për popullin ukrainas, ndërsa disa prej tyre u larguan nga salla gjatë fjalimit të kreut të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, i cili në fjalimin e tij tha se ajo që po ndodh aktualisht në OSBE nuk është mënyra e duhur se si duhet të trajtohen çështjet e sigurisë evropiane. Para pjesëmarrësve të Këshillit të Ministrave, Lavrov theksoi se kryeqytetet perëndimore po veprojnë në atë mënyrë që të minojnë punën e OSBE-së.

  Për shkak të mbërritjes së Lavrovit në Shkup, ministrat e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Rumanisë dhe Polonisë anuluan pjesëmarrjen e tyre në Këshillin e Ministrave, por delegacionet e vendeve si dhe disa nga ambasadorët e tyre në OSBE, megjithatë, ishin pjesëmarrës në takim.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!