×
 • Lajme
 • Rajon

  Vuçiq nis konsultimet për mandatin, të parin e takon deputetin shqiptar, Shaip Kamberin

  Reporteri
  26 Shkurt 2024 | 9:43

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sot do të fillojë konsultimet për kandidatin për kryeministër dhe janë planifikuar takime me përfaqësuesit e listave zgjedhore, ku fillimisht do ta nisë me me partinë e deputetit të vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi.

  Në ora 08:30 do të mbahen konsultime me listën zgjedhore “Beteja politike e shqiptarëve vazhdon” – me Shaip Kamberin si bartës i listës dhe më pas në ora 09:45 me listën e Partisë Ruse – Sllobodan Nikoliq.

  Konsultimet do të zhvillohen në godinën e Sekretariatit të Përgjithshëm të Presidentit.

  Vuçiq, i ftuar në emisionin “Takovska 10” në RTS, tha se do t’i bëjë konsultimet e nevojshme me të gjithë ata që duan të bisedojnë.

  “Nga e hëna do të filloj konsultimet në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin për Presidentin e Republikës së Serbisë, kështu që besoj se gjatë javës së ardhshme do të bisedoj me ata që duan të respektojnë Kushtetutën dhe ligjin e këtij vendi. , sepse sigurisht do të ketë nga ata që do t’ju japin, shkruani pesë njoftime dhe dhjetë deklarata se pse nuk do të vijnë në bisedime, unë do të bëj konsultimet e nevojshme me të gjithë ata që duan të flasin dhe pas kësaj do të jem gati. për të caktuar një përfaqësues”, tha Vuçiq në një paraqitje të ftuar në RTS.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!