×
 • Lajme
 • Lajme

  Rhode dakord me Hovenierin për zhvillimet në veri

  Reporteri
  26 Maj 2023 | 20:25

  Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rhode ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në veri duke u pajtuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

  Rhode ka rishpërndarë një postim të Hovenierit përmes të ky i fundit dënoi aksionet e autoriteteve kosovare për të hyrë në objektet e komunave në tri komunat veriore duke thënë që “veprimet e dhunshme duhet të ndalen menjëherë”, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

  SHBA e dënon aksionin e policisë në Veri, kërkon të ndalet menjëherë

  Ambasadori gjerman bëri thirrje për të gjithë që të përmbahen nga përshkallëzimi.

  Po ashtu u bëri thirrje autoriteteve kosovare që të punojnë me NATO-n dhe EULEX-in.

  “Plotësisht dakord. U bëjmë thirrje të gjithëve që të përmbahen nga përshkallëzimi, u bëjmë thirrje autoriteteve kosovare që të punojnë ngushtë me NATO-n dhe EULEX-in”, shkruan Rhode në Twitter.

  Sot, serbët lokalë në tri komunaty veriore të Kosovës penguan hyrjen e kryetarëve në objektet e komunave.

  Rezistenca e tyre u përcoll me barrikada si dhe me sulme ndaj policëve, ku pesë prej tyre u lënduan dhe sulme ndaj gazetarëve. /Reporteri.net./

  Postimi i plotë:

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!