Rhode dakord me Hovenierin për zhvillimet në veri

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rhode ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në veri duke u pajtuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

Rhode ka rishpërndarë një postim të Hovenierit përmes të ky i fundit dënoi aksionet e autoriteteve kosovare për të hyrë në objektet e komunave në tri komunat veriore duke thënë që “veprimet e dhunshme duhet të ndalen menjëherë”, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

SHBA e dënon aksionin e policisë në Veri, kërkon të ndalet menjëherë

Ambasadori gjerman bëri thirrje për të gjithë që të përmbahen nga përshkallëzimi.

Po ashtu u bëri thirrje autoriteteve kosovare që të punojnë me NATO-n dhe EULEX-in.

“Plotësisht dakord. U bëjmë thirrje të gjithëve që të përmbahen nga përshkallëzimi, u bëjmë thirrje autoriteteve kosovare që të punojnë ngushtë me NATO-n dhe EULEX-in”, shkruan Rhode në Twitter.

Sot, serbët lokalë në tri komunaty veriore të Kosovës penguan hyrjen e kryetarëve në objektet e komunave.

Rezistenca e tyre u përcoll me barrikada si dhe me sulme ndaj policëve, ku pesë prej tyre u lënduan dhe sulme ndaj gazetarëve. /Reporteri.net./

Postimi i plotë: