Rrëfimi i dëshmitarëve që panë kur kosovari theri në fyt gruan në Zvicër: Ne i dhamë ndihmën e parë

Një shtetas kosovar, i moshës 32-vjeçare, ka goditur me thikë gruan e vet me ç’rast i ka shkaktuar plagë të rënda në qafë.


Sulmi ka ndodhur të hënën në Morges (Morzh), Kantoni Vaud, shkruan Blick.ch.

Policia e Kantonit Vaud ka njoftuar se pasditen e të hënës në Morges kishte ndodhur një grindje e ashpër. Policinë e kishin alarmuar rreth orës 16.40, transmeton Albinfo.ch. Me të arritur në vendin e ngjarjes, policët gjejnë një kosovare të moshës 28-vjeçare të plagosur rëndë. Ajo ishte e shtrirë para hyrjes së shtëpisë në të cilën banonte.

Kalimtarët e rastit i kishin dhënë viktimës ndihmën e parë dhe pastaj ajo është dërguar në spital ku tashmë është jashtë rrezikut për jetën.

Një zëdhënës policie ka thënë për gazetën se atë e kishte plagosur në qafë duke e goditur me thikë bashkëshorti i saj, 32 vjeç. Në njoftimin për media sulmi identifikohet si tentim vrasjeje. I dyshuari është arrestuar.

Sipas njohurive të para, dy personat ishin të martuar por jetonin prej disa muajsh të ndarë.