Washingtoni ia ndalon Sali Berishës dhe familjes së tij hyrjen në SHBA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka njoftuar se ish-presidentit shqiptar, Sali Berisha, dhe familjes së tij të afërt, iu ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Blinken ka thënë se aktet e korruptuara të Berishës, minojnë demokracinë në Shqipërinë dhe se ai i sheh familjen Berisha si të papërshtatshëm për hyrjen në SHBA, shkruan Reporteri.net.

“Aktet e korruptuara të ish-presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha, minojnë demokracinë në Shqipëri. Unë jam duke caktuar publikisht Berishën dhe anëtarët e familjes së tij të afërt si të papërshtatshëm për hyrjen në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi #BashkimiKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri.”, shkruan Blinken.

Këtë e ka konfirmuar edhe Ambasada e SHBA-ve në Shqipëri, nëpërmjet postimit të tyre në Twitter.

/Reporteri.net