Sveçla ua kthen SHBA-së dhe QUINT-it: Po e “ftoni” Radojiçiqin e listës së zezë t’i udhëheq sulmet ndaj policisë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka reaguar pas kritikave të bashkësisë ndërkombëtare ndaj Qeverisë së Kosovë për zhvillimet në veri.

Sveçla i tha bashkësisë ndërkombëtare se “po e ftoni Radojiçiqin e listës të zezë t’i udhëheqë sulmet ndaj Kosovës”, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“Etiketimi i veprimeve të ligjshme dhe të civilizuara të Policisë së Kosovës si ‘të dhunshme’ dhe operacionit të saj të zbatimit të ligjit si ‘dhunë’ është një ‘ftesë’ për Milan Radojçiqin e futur në listën e zezë të SHBA-së për të komanduar mashtruesit e tij për të sulmuar policët e Kosovës”, ka thënë Sveçla në Twitter.

”Të gjithë duhet të veprojnë me përgjegjësi. Çdo humbje jete duhet të parandalohet me kujdes maksimal. Zgjedhja e ekuilibruar e fjalëve në këtë situatë është thelbësore. Keqinterpretimi i realitetit mund të rezultojë në kosto njerëzore”, tha ai.

Kujtojmë që gjatë ditës së sotme, policia e Kosovës ka intervenuar në tre komunat veriore për të larguar serbët lokalë nga dyert e ndërtesave komunale në tre komunat veriore, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq dhe për të mundësuar hyrjen e kryetarëve të rinj në objekte.

Për këto aksione, bashkësia ndërkombëtare shprehu kritika ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës./Reporteri.net./