Thaçi i tronditur me mohimin e masakrës së Reçakut nga zyrtarët serbë

Presidenti Hashim Thaçi, ka reaguar pas deklaratave të homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, i cili mohoi masakrën e Reçakut, shkruan Reporteri.net.


Ai përmes një postimi në Twitter ka shprehur brengën e tij me këto deklarata ofenduese që vijnë nga zyrtarët në Beograd, duke mohuar në këtë kohë masakrat e njerëzve të pafajshëm të bëra nga forcat e qeverisë serbe në vitet 98-99.

“Të tronditur nga deklaratat fyese që vijnë nga zyrtarët në Beograd, duke mohuar në këtë kohë, masakrat e njerëzve të pafajshëm të kryera nga forcat qeveritare serbe në vitet 98-99. Duke mohuar Reçakun dhe qindra masakra tjera është thellësisht shqetësuese dhe nuk jep një sinjal për pajtim”, ka shkruar Thaçi. /Reporteri.net/.

Vuçiq e tepron: Të gjithë e dinë se masakra e Reçakut ishte fabrikuar nga Walker