Vetëvendosje doli e para në votat e diasporës, mësoni sa i mori Kurti

Sipas rezultatit të votave nga diaspora, numërimi i të cilave përfundoi mbrëmë pas mesnate më së shumti vota ka fituar VV, e ndjekur nga LDK, pastaj PDK dhe koalicioni AAK-PSD.


7 mijë e 30 vota mori partia e Kurtit, apo kthyer në përqindje i bie mbi 50 për qind të votave totale të diasporës.

Gazeta Blic raporton se Kurti ka marrë 6600 vota.

Ndërkaq ende nuk dihet për numrin total të votave që Kurti ka arritur që t’i merr në zgjedhjet e 6 tetorit.

Ndryshe, Lëvizja Vetëvendosje, ka arritur të dalë subjekti i parë në Kosovë, i pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Partia Demokratike e Kadri Veseli, në zgjedhjet e fundit doli në vendin e tretë, e pasuar nga koalicioni AAK/PSD.Kurse, Nisma Socialdemokrate, ende nuk e ka të sigurt kalimin e pragut zgjedhor dhe një gjë e tillë pritet që të bëhet e ditur ditëve në vazhdim.