Zemaj: Mosmiratimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike po e vështirëson përpjekjen tonë për të luftuar virusin

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka kritikuar deputetët e Kuvendit të Kosovës për mosvotimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike.


Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Zemaj ka thënë se janë nën presion nga bizneset pasi që mosmiratimi i Projektligjit po e rrezikon mbijetesën e tyre dhe mirëqenien e qytetarëve, shkruan Reporteri.net.

Zemaj ka bërë të ditur se përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të coronavirusit dhe po raportojnë numër të lartë të rasteve të reja, Kosova po përgatitet për çdo skenar.

Ai njoftoi se në ditët e ardhshme do bëhet gati ‘Spitali për COVID-19″, në Prishtinë si dhe po komunikojnë me COVAX/OBSH për sigurimin e vaksinës së mundshme kundër COVID-19.

Ky është postimi i tij i plotë:

Përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të virusit dhe raportojnë numër të lartë të infeksioneve me Sars Covid-19, ne po përgatitemi për çdo skenar.

Ministria e Shëndetësisë, ditëve në vijim do ta bëjë gati “Spitalin për Covid-19”, me 500 shtretër në Prishtinë.

Po komunikojmë me COVAX/OBSH për sigurimin e vaksinës së mundshme kundër Covid-19, si dhe po bëjnë veprimet e nevojshme në pajtim me situatën.

Ne jemi nën presion edhe nga bizneset si pasojë e mos votimit të “Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike” e që po na vështërson përpjekjen tonë kundër virusit.

Mos miratimi i Projektligjit po rrezikon mbijetesën e shumë bizneseve dhe mirëqenien e qytetarëve.

Është shqetësuese dhe për keqardhje, sepse po ndodh, për shkak të tekeve të disa deputetëve.

Në parandalimin e përhapjes së virusit duhet kujdes, shumë KUJDES! Kërkohet respektim i masave parandaluese!

Vendosni maskën!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të virusit dhe raportojnë numër të lartë të…

Publiée par Armend Zemaj sur Dimanche 20 septembre 2020

/Reporteri.net