Pse askush në Kinë s’guxon t’i thotë presidentit të vërtetën se “zero-Covid” nuk po funksionon

Autor: Robert Mahoney


Shteti autoritar i Kinës e mposhti Covid-19 kur u shfaq për herë të parë në Wuhan në fillim të vitit 2020 dhe e trumbetoi atë si sukses në botë.

Tani, më shumë se dy vjet më vonë, varianti Omicron po qarkullon rreth strategjisë së Pekinit për zero-Covid dhe me sa duket askush në pushtet nuk guxon ta thotë këtë.

Vetë ngurtësitë e sistemit politik të ndërtuar nga Partia Komuniste Kineze po pengojnë aftësinë e vendit për të trajtuar variantin shumë infektiv Omicron me çdo gjë tjetër përveç një loje bllokimi Whac-A-Mole.

Censura, propaganda dhe kontrolli social i Kinës mbajti nën kontroll përhapjen fillestare të Covid-19 dhe lejoi Pekinin të tregojë qëndrimin e tij të suksesshëm mes diskutimeve ndërkombëtare mbi origjinën e virusit.

Por censura është një thikë me dy presa që tani po izolon elitën e politikës së Pekinit dhe po pengon rrjedhën në rritje të informacionit në kohë dhe të saktë. .

Kjo infodemi — censurimi dhe minimi i së vërtetës — po i kushton shtrenjtë Kinës.

Që nga mesi i marsit, më shumë se 70 qytete, të cilat përbëjnë 40% të prodhimit ekonomik kombëtar, kanë zbatuar masat e kontrollit antiCovid.

Implikimet jo vetëm për ekonominë kineze, por edhe për tregtinë botërore dhe zinxhirët tashmë të tensionuar të furnizimit i kanë shqetësuar ekonomistët.

Askund nuk është më e dukshme kjo se sa në Shangai, xhevahiri i kurorës ekonomike të Kinës.

Ndërsa zyrtarët e qytetit vunë re një rritje të infeksioneve, ata provuan bllokime të pjesshme, duke shpresuar të bllokonin përhapjen pa dëmtuar tregtinë. Por kjo nuk arriti të ndalonte infeksionet, të cilat u rritën pesëfish në javët e para të prillit në rreth 20,000 raste në ditë.

Pjesa më e madhe e popullsisë, veçanërisht të moshuarit, nuk janë të vaksinuar.

Vaksina e Kinës Sinovac CoronaVac raportohet gjithashtu të jetë jo shumë efektive kundër Omicron.

Përfundimisht qeveria e Shangait iu rikthye librit të lojërave Ëuhan dhe mbylli metropolin prej 25 milionë banorësh.

Zero-Covid përfshin fjalë për fjalë mbylljen e disa njerëzve në shtëpitë e tyre, testimin masiv, dërgimin e të infektuarve në qendrat e karantinës dhe kufizimin e shumicës së ndërveprimit social në një përpjekje për të ndaluar përhapjen në komunitet.

Mënyra e rëndë dhe arbitrare në të cilën u bë në Shangai rezultoi mbrapsht.

Zemërimi popullor vloi në platformat e mediave sociale si WeChat dhe Weibo kundër mungesës së ushqimit, mbylljes me forcë dhe ndarjes së fëmijëve nga prindërit.

Një burrë vendosi një frigorifer bosh në ballkonin e banesës së tij për t’u ankuar për mungesën e produkteve të freskëta.

Skenat e punonjësve të mjekësisë me kostume hazmat që i shtyjnë njerëzit përreth dhe një video e një punonjësi që rrah për vdekje një qen të mundshëm të infektuar me një lopatë u bë virale.

Zemërimi për ndarjet familjare ishte i tillë saqë autoritetet e braktisën me ngut këtë praktikë.

Dhe kur disa banorë filluan të bërtasin me zemërim nga dritaret e banesës së tyre, një dron vëzhgimi paralajmëroi: “Kontrolloni dëshirën e shpirtit tuaj për liri. Mos hapni dritaren dhe mos këndoni”.

Pakënaqësisë i shtuan raportet se autoritetet kishin vonuar publikimin e rritjes së infektimeve deri pas dy takimeve të rëndësishme të CCP në Pekin, në fillim të marsit.

Gjithashtu, në një regjistrim që rrodhi nga një telefonate me një banor të shqetësuar të Shangait, një zyrtar nga një zyrë lokale e Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve pranoi se sistemi shëndetësor ishte në rrëmujë, rezultatet e testit u manipuluan për të minimizuar numrat e rasteve dhe shëndetin ndërsa këshillat e profesionistëve u shpërfillën.

“Kjo pandemi është bërë një çështje politike që po konsumon kaq shumë fuqi punëtore, burime dhe para, vetëm për të zgjidhur këtë sëmundje të ngjashme me gripin. Cili vend tjetër mendoni se po e bën këtë lloj parandalimi epidemie tani?” pyeti zyrtari në regjistrim.

Përgjigja është asnjë. Pak vende, madje edhe më autokratiket, kanë rrjetin e mbikëqyrjes dhe mekanizmat e kontrollit social për të imponuar diçka si zero-Covid.

Bllokimi dhe filtrimi i internetit, i kombinuar me një ushtri të vogël censurash njerëzore dhe kamera CCTV të kudogjendura dhe softuer për njohjen e fytyrës, veprojnë si një ndërprerës midis fjalëve dhe veprimeve.

Shteti sulmon çdo përpjekje për organizim politik që mund të sfidojë zotërimin e tij mbi informacionin dhe pushtetin.

Zyrtarët nuk mund t’i ndalonin njerëzit të bërtisnin nga çatitë dhe të postonin video nga telefonat inteligjentë, por protestat nuk u përforcuan nga mediat kryesore, të cilat mbahen fort nën kontroll.

Rrjedha e informacionit në Kinë është në thelb nga lart-poshtë.

Raportet e sakta bazë, veçanërisht ato që hedhin regjimin në një dritë të keqe, rrallëherë depërtojnë deri te politikëbërësit.

Presidenti Xi Jinping tani është aq i identifikuar me zero-Covid sa që ndryshimi i kursit do të ishte një rënie e madhe politike pasi ai pozicionohet për një mandat të tretë pothuajse të paprecedentë në detyrë në kongresin e 20-të të partisë këtë vjeshtë.

Sipas shumicës së masave, Kina ka ecur më mirë se shumë vende të tjera në trajtimin e Covid-19.

Ajo ka regjistruar vetëm nëntë vdekje për milion banorë krahasuar me 2,983 për Shtetet e Bashkuara, megjithëse përkufizimi i tij i ngushtë i vdekjeve nga Covid-19 mund të jetë pjesërisht për këtë çështje.

Ai është përpjekur të kufizojë përhapjen e sëmundjes dhe deri më tani ka projektuar një imazh se qeveria është kompetente

Por, siç ka treguar izolimi në Shangai, gjithçka ka sjellë kosto të madhe për ekonominë dhe mirëqenien dhe lirinë individuale të qytetarëve të zakonshëm kinezë.

Disa prej tyre mund të jenë të kënaqur me kompromisin.

Por edhe në peizazhin e informacionit të censuruar të Kinës, duket se një numër në rritje njerëzish nuk janë të tillë. /Publikuar nga CNN