64 deputetët që ulen për herë të parë në Kuvend: Mjekë, shkrimtarë, gazetarë dhe gjeneralë

Në karriget e Kuvendit të Shqipërisë në shtator do të ulen për herë të parë 64 deputetë, të cilët u zgjodhën nga procesi i 25 prillit. Në varësi të vendimit të kryeministrit Rama për qarkun ku do të mbajë mandatin do të vendoset edhe fati i Teuta Ramajt ose Ana Dhamos se cila do të futet në Kuvend.


Vetëm njëri prej atyre që do të futen për herë të parë në Kuvend theu listën e partisë duke u futur me votat e tij, Ornaldo Rakipi. Në listën emrave të rinj ka edhe emra të njohur që janë aktualisht në ekzekutiv, por që nuk kanë pasur mandat deputeti si Etilda Gjonaj, Belinda Balluku apo Anila Denaj.

Lexo Edhe:
PD grup pune për zgjedhjet, Kaso: Nëse vërtetohen, rezultati ndryshon
Analistë dhe gazetarë si Besion Ajazi dhe Agron Gjekmarkaj, shkrimtarja Flutura Açka, biznesmenët Flamur Hoxha, Ramadan Likaj, mjekët Niko Kuri dhe Najada Çomo, inxhinierja Luljeta Bozo, etj.

Deputetët e rinj të Kuvendit

Qarku Berat

PD

Tomor Alizoti

Kasëm Mahmutaj

PS

Hatixhe Konomi

Bardhyl Kollçaku

Qarku Dibër

PD

Xhelal Mziu

Kreshnik Çollaku

PS

Lavdrim Krrashi

Qarku Durrës

PD

Merita Bakiu

Andia Ulliri

PS

Alban Xhelili

Qarku Elbasan

PD

Gazment Bardhi

Flutura Açka

Lefter Gështenja

Zheni Gjergji

PS

Klevis Xhoxhi

Besion Ajazi

Dasantila Tahiraj

Saimir Hasalla

Qarku Fier

PD

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Nustret Avdulla

Ilda Dhori

PS

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

Qarku Gjirokastër

PS

Laert Duraj

Qarku Kukës

PD

Flamur Hoxha

PS

Gerta Duraku

Qarku Lezhë

PD

Agron Gjekmarkaj

Kastriot Piroli

PS

Eduard Ndreca

Shpresa Marnoj

Qarku Shkodër

PSD

Gledis Çeliku

Meri Markiçi

PD

Emilja Koliqi

Ramadan Likaj

Greta Bardeli

Zef Hila

PS

Edona Bilali

Benet Beci

Qarku Vlorë

PD

Ina Zhupa

Fation Veizaj

Arbi Agalliu

PS

Pranvera Resulaj

Anduel Tahiraj

Anila Denaj

Niko Kuri

Ilir Metaj

Qarku Tiranë

PSD

Gertjan Deda

PD

Alfred Rushaj

Belind Këlliçi

PS 18 mandate

Luljeta Bozo

Najada çomo

Ornaldo Rakipi

Etilda Gjonaj

Belinda Balluku

Toni Gogu

Etjen Xhafaj

Alqi Bllako

Qarku Korçë

PD

Sorina Koti

Bledjon Nallbati

Seladin Jakupllari

PS

Enslemvera Zake

Ilir Topi