Rama i përgjigjet Metës: Mos u shqetëso për vizat, je bërë pjesë e frontit kundër Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në twitter lidhur me shqetësimin e rrezikut të rivendosjes së regjimit të vizave Shengen për Shqipërinë.


“Ilir Meta mos shqetësohet për rikthimin e vizave (vizat nuk ka asnjë shans të rikthehen) po të shqetësohet për vizën qe i ka vënë figurës së kreut të shtetit duke u bërë pjesë e frontit politik kundër zgjedhjeve dhe kundër drejtësisë! Ky front kundër Shqipërisë do dështojë. Me turp!” shkruan Rama në twitter.

Reagimi vjen pak orë pasi kreu i shtetit përmes një deklarate shprehu shqetësimin në lidhje me rrezikun e rivendosjes së regjimit të vizave Shengen për Shqipërinë.

Pas depozitimit të kërkesës së Holandës për pezullimin e vizave drejtuar Komisionit Europian, njoftimi i djeshëm i Komisionerit për Migrim, Punët e Brendshme dhe Shtetësi, z. Dimitris Avramopoulos që paralajmëronte ndërmarrjen e masave ndaj Shqipërisë, krahas Venezuelës dhe Kolumbisë, është një kambanë alarmi për të gjithë”, thuhej në deklaratën e Presidentit.

Presidentimë tej i bëri thirrje të gjitha institucioneve shtetërore përgjegjëse të ndjekin me prioritet absolut këtë çështje që mbart një ndjeshmëri të madhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.