Vdekja e liderit të ISIS, Meta: Një lajm i mirë për njerëzimin

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka shpërndarë një video në Facebook, nga fjala e kreut të shtetit amerikan Donald Trump, ku ky i fundit konfirmoi ndarjen nga jeta të liderit të ISIS, Abu Al Baghdad.


“Ikja në ferr e Al Baghdadi është një lajm shumë i mirë për njerëzimin, për një botë në paqe dhe më të sigurt! Mbështes plotësisht deklaratën e presidentit Trump! Krenar që Shqipëria është pjesë e koalicionit botëror në luftën kundër terrorizmit!”, shkruan presidenti Meta.

Abu Al Baghdad u vra sot në një operacion të forcave amerikane në Siri. Presidenti i SHBA-së Donald Trump dha detaje rreth operacionit për vrasjen e kreut të ISIS-it

“Ai vdiq pasi hyri në një tunel pa dalje, duke bërtitur, qarë dhe ulëritur gjatë gjithë rrugës”, tha Trump. Krimineli që u përpoq aq shumë të tmerronte të tjerët, i kaloi momentet e tij të fundit i mbërthyer nga paniku dhe frika e forcave amerikane që po i afroheshin – shtoi ai.

Trump konfirmoi se nuk kishte pasur viktima mes trupave amerikane por një numër ndjekësish të Al Baghdatit ishin vrarë. Po ashtu sipas tij ishte mbledhur një sasi e madhe materialesh të ndjeshme dhe informacionesh.

Baghdadi u bë i njohur në 2014 kur njoftoi krijimin e një kalifati në zonat e Irakut dhe Sirisë. Shteti islamik ka kryer ndërkohë një numër mizorish që kanë shkaktuar me mijëra viktima.

Grupi xhihadist, imponoi një sundim brutal mbi thuajse 8 milionë njerëz në zonat e kontrolluara prej tij dhe qëndron pas një numri sulmesh në qytete të ndryshme të botës. SHBA e shpalli kalifatin të mundur, më herët këtë vit.