Vuçiq shmang foton me Metën në Samitin e Tiranës

Presidenti Meta organizoi ceremoninë e pritjes së liderëve të Ballkanit Perëndimor së bashku me homologen e Kroacisë dhe atë të Polonisë, Andrzej Duda.


Pritja e liderëve filloi me Presidentin serb, Vuçiç i cili e viziton për herë të dytë Tiranën. Por pas takimit kreu i shtetit serb, ndryshe nga liderët e tyre iu shmang fotos me Metën, Kolinda Grabar-Kitarovic dhe Andrzej Duda-n.

Ndryshe Samiti i Liderëve në Tiranë, që përkon dhe me “Ditën e Evropës”, synon të përçojë një mesazh të rëndësishëm politik lidhur me aspiratën e përbashkët të vendeve të rajonit për t’u integruar në Bashkimin Evropian