Kampionia e WBC-së, Fabiana Bytyqi del pozitive me koronavirus

Është zbuluar nga Këshilli Botëror i Boksit, se boksieria 24 vjeçare, Fabiana Bytyqi – e cila është kampione në WBC – është diagnostikuar me koronavirusin dhe aktualisht po i nënshtrohet trajtimit.


WBC, përmes një njoftimin zyrtar në rrjetin social ka treguar se boksieria shqiptar, Bytyqi që jeton në Çeki ka rezultuar me koronavirus.

Presidenti i Këshillit Botëror të Boksit, Mauricio Sulaimán, dhe e gjithë organizata që ai përfaqëson, kanë uruar që bokiseria ta kalon këtë sfidë sa më parë, e cila po përballet me probleme shëndetësore për shkak të koronavirusi.

Kujotjmë se Fabiana bëri histori duke u bërë boksierja e parë femër nga Republika Çeke që fitoi një titull botëror, falë fitores së saj në shtator të vitit 2018 ndaj Denise Castle./Reporteri.net/