“Katalonia është Spanjë, Kosova është Serbi” – parulla skandaloze që u vendos dje para futbollistëve të Kosovës

Për të vazhduar me skandalet e tyre të njëpasnjëshme, spanjollët mbrëmë përdorën edhe serbët.


Të mërkurën mbrëma, Spanja dhe Kosova zhvilluar ndeshjen e vlefshme për kualifikime në Kampionatin Botëror “Katar 2022” nga Grupi B.

Ndeshja u zhvillua në “La Cartuja” të Sevillës, teksa jashtë stadiumit u vu një parullë skandaloze.

“Katalonia është Spanjë, Kosova është Serbi” – thuhej në atë parullë, e cila u vendos në rrugën ku duhej të kalonte autobusi me futbollistët dhe stafin e Kosovës.

Pavarësisht pretendimeve të tyre dhe faktit që Spanja nuk e njeh Kosovën si shtet, mbrëmë “Dardanët” u paraqiten me himn dhe simbole shtetërore.