×
 • Sport
 • Sport / Futboll

  Kosova në vazon e dytë për shortin e Ligës C në Ligën e Kombeve

  Reporteri
  04 Dhjetor 2023 | 19:24

  Kombëtarja e Kosovës do t’i mësojë kundërshtarët në Ligën e Kombeve në shkurt të vitit 2024 në Paris të Francës.

  Dardanët janë shortuar në vazon e dytë në Ligën C, së bashku me Azerbajxhanin, Bullgarinë dhe Ishujt Faroe.

  Ndërkohë në vazon e parë të kësaj lige, janë; Rumania, Suedia, Armenia dhe Luksemburgu.

  Në vazon e tretë është Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut dhe Qipro.

  Ndërsa në të katërtën është Bjellorusia, Lituania-Gjibraltari, Estonia dhe Letonia.

  Vazot e Ligës C

  Vazo 1: Rumania, Suedia, Armenia, Luksemburgu.

  Vazo 2: Azerbajxhan, Kosovë, Bullgari, Ishujt Faroe.

  Vazo 3: Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut, Qipro.

  Vazo 4: Bjellorusi, Lituani/Gjibraltar, Estoni, Letoni.

  Ndeshjet do të zhvillohen në shtator, tetor dhe nëntor të vitit të ardhshëm.

  Përndryshe, Liga e Kombeve do të jetë përcaktuese për katër kombëtaret e fundit që do të kualifikohen në Kupën e Botës, e që do të mbahet në tri vende – SHBA, Meksikë dhe Kanada.

  Gjithashtu për herë të parë në një turne të Kampionatit Botëror do të marrin pjesë 48 kombëtare, pasi më parë ishin 32.

  Orari i ndeshjeve

  Ndeshja 1: 5-7 shtator 2024.

  Ndeshja 2: 8-10 shtator 2024.

  Ndeshja 3: 10-12 tetor 2024.

  Ndeshja 4: 13-15 tetor 2024.

  Ndeshja 5: 14-16 nëntor 2024.

  Ndeshja 6: 17-19 nëntor 2024.

  Playoff-et: 17-25 mars 2025.

  Final Four: 2-10 qershor 2025.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!