Kritikoi federatën në Instagram, Trabzonspori ia shkëput kontratën John Obi Mikel

Ditë më parë ish-përfaqësuesi i Nigerisë, John Obi Mikel kritikoi ashpër federatën turke.


Kjo e fundit vendosi që mos t’i pezullojë garat sportive, ndërsa nuk kishte vonuar shumë dhe kishte ardhur reagimi i futbollistit të dikurshëm të Chelseat.

Sot ndërkaq, klubi përmes një komunikate ka konfirmuar se ka ndërprerë kontratën me lojtarin, por në marrëveshje të dyanshme.

Arsyeja nuk bëhet e ditur, megjithatë mediat në Turqi e lidhin këtë largim të tij kryekëput me postimin në “Instagram” të para pak ditëve, ku kritikoi ashpër autoritetet e federatës turke të futbollit, lidhur me mos-ndaljen e kampionatit për shkak të koronavirusit.

 

Ndër të tjera, futbollisti kishte deklaruar se momentalisht futbolli është në plan të fundit dhe është jo-njerëzore të luhet.