Kur të këqijat e marrin teposhtëzen: Joshua do të detyrohet të heq dorë nga titulli i botës edhe nëse e mposhtë Ruizin

David Haye beson se fituesi i rimeçit ndërmjet Andy Ruiz dhe Anthony Joshua mund të detyrohet ta braktisë titullin botërorë të WBO-së.


Joshua do të tentojë t’i rikthejë titujt unifikues kundër meksikanit Ruiz më 7 dhjetor në Arabinë Saudite, shkruan Reporteri.net

Pas rimeçit të titullit, fituesit do t’i jepet një sfidues për IBF dhe WBO, që nënkupton se ata do të detyrohen të zgjedhin njërin.

Me Oleksandr Usyk mandator nga WBO-ja, Haye pret që fituesi ta mbajë rripin e IBF-së dhe të përballet me Kubrat Pulev.

“Kushdo që e fiton atë luftë për titull (ndërmjet Joshuas dhe Ruiz), nëse ata heqin dorë nga një rrip apo jo, ne nuk e dimë.

“Ka zëra se mund të ndodh. Nëse ndodh, Derek Chisora është në një pozicion të mirë”, ka thënë Haye./Reporteri.net/