×
 • Sport
 • Sport

  Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, rekorde historike në futboll

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 16:52

  Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo po vazhdojnë të vendosin rekorde dhe të shënojnë histori.

  Këto dy figura emblematike kanë arritur t’i tejkalojnë kufijtë e asaj që dikur ishte e imagjinueshme për një futbollist profesionist, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  Cristiano Ronaldo në Euro 2024: Një rekord i paparë

  Cristiano Ronaldo, i njohur për këmbënguljen dhe aftësitë e tij të jashtëzakonshme, do të marrë pjesë në Kampionatin Europian të Futbollit 2024 në Gjermani.

  Kjo pjesëmarrje do të shënojë një rekord të ri, duke e bërë atë lojtarin me më shumë paraqitje në këtë turne prestigjioz.

  Ronaldo tashmë ka marrë pjesë në pesë Kampionate Europiane: 2004, 2008, 2012, 2016 dhe 2020. Me përfshirjen e tij në Euro 2024, ai do të vendosë një rekord të paparë me gjashtë pjesëmarrje.

  Lionel Messi dhe rekordi i Kupës së Botës

  Lionel Messi, ndërkohë, në vitin 2022 kishte arritur një tjetër arritje të pabesueshme. Me pjesëmarrjen e tij në Kupën e Botës në Katar, Messi ishte bërë një nga katër lojtarët në histori që kanë marrë pjesë në pesë Kampionate Botërore, duke u bashkuar me Lothar Matthäus, Antonio Carbajal dhe Rafael Márquez.

  Messi, i cili aktualisht është 36 vjeç, ka deklaruar se Kupa e Botës 2022 do të ishte Kampionati i tij i fundit Botëror, por adhuruesit e futbollit mbeten të shpresuar për një kthim të mundshëm në 2026, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  Kazuyoshi Miura, një legjendë e gjallë e futbollit

  Në anën tjetër të botës, një tjetër legjendë po vazhdon të sfidojë kohën. Kazuyoshi Miura, i njohur si “King Kazu,” mban rekordin për pensionimin më të vonë nga futbolli profesionist.

  I lindur më 26 shkurt 1967, Miura është ende aktiv në fushën e gjelbër në moshën 57-vjeçare, duke luajtur për klubin portughez Oliveirense. Karriera e tij e gjatë dhe e suksesshme është një testament i vërtetë për pasionin dhe dedikimin e tij ndaj lojës.

  Ndërsa Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo vazhdojnë të shënojnë histori me arritjet e tyre të pabesueshme, dhe Kazuyoshi Miura vazhdon të luajë në nivele profesionale, adhuruesit e futbollit në mbarë botën janë të privilegjuar të jenë dëshmitarë të epokës më të madhe në historinë e këtij sporti.

  Këto legjenda të gjalla vazhdojnë të frymëzojnë breza të tërë me pasionin dhe përkushtimin e tyre të pashuar ndaj futbollit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!