Reagimi prekës i boksierit amerikan që nokautoi Patrick Day, i cili vdiq sot pas disa ditë qëndrimi në gjendje kome

Bota e boksit sot u zgjua me një lajm të kobshëm kur u mësua se Patrick Day u nda nga jeta vetëm pak ditë pas meçit me Charles Conwell


Conwell e rrëzoi disa herë gjatë meçit 27 vjeçarin, i cili më pas ra në gjendje kome, ndërsa sot u nda nga jeta, shkruan Reporteri.net

Të gjithë u shokuan me atë se çfarë ndodhi me Patrick Day, por më së rëndi duhet ta ketë pasur Conwell.

Conwell dy ditë më parë kishte reaguar me anë të një shkrimi në Instagram, ku ka thënë se qëllimi i tij ishte vetëm ta fitonte meçin dhe jo ta sillte Patrickun në këtë situatë.

Më poshtë e keni postimin e plotë të bokserit amerikan:

“I dashuri Patrick Day! Nuk kam dashur të ndodhë kjo. Kam dashur vetëm të fitoj. Askush nuk e meriton t’i ndodhë kjo. E kam kthyer filmin e meçit pafundësisht shumë herë në kokë dhe kam menduar se çka nëse kjo nuk kishte ndodhur kurrë, dhe pse të ndodhi ty”, kishte shkruar Conwell.

“Nuk mund të ndaloj së menduari për këtë rast, qaj dhe lutem për ty. Nuk mund ta mendoj se si ndihet familja dhe miqtë e mi për këtë që më ka ndodhur. Kam menduar edhe të tërhiqem nga boksi, por e di që ti nuk do ta dëshiroje një gjë të tillë, sepse je luftëtar në zemër, por ta fitoj titullin e kampionit, që do ta dëshiroje edhe ti. Për këtë arsye, për çdo ditë ty të shoh si motivin tim”./Reporteri.net/

 

View this post on Instagram

 

This is my last time speaking on the situation because of this being a sensitive topic not only for his family and friends but for myself and the sport of boxing. Dear Patrick Day, I never meant for this to happen to you. All I ever wanted to do was win. If I could take it all back I would no one deserves for this to happen to them. I replay the fight over and over in my head thinking what if this never happened and why did it happen to you. I can’t stop thinking about it myself I prayed for you so many times and shedded so many tears because I couldn’t even imagine how my family and friends would feel. I see you everywhere I go and all I hear is wonderful things about you. I thought about quitting boxing but I know that’s not what you would want I know that you were a fighter at heart so I decided not to but to fight and win a world title because that’s what you wanted and thats what I want so I’ll use you as motivation every day and make sure I always leave it all in the ring every time. #ChampPatrickDay With Compassion, Charles Conwell

A post shared by Boxings Best Kept Secret ? (@charlesconwell) on