Solskjaer tregohet i madh, thotë se do e zëvendësonte Ronaldon nëse ai do kërkonte

Solskjaer zbulon se do ta kishte zëvendësuar Ronaldon vetëm nëse ai do ti kishte kërkuar.


Bosi i ‘Djajve të Kuq’ i dha superyllit të tij portugez një lojë 90-minutëshe kundër Newcastle, me Ole Gunnar Solskjaer që pranon se ai do ta kishte hequr Cristiano Ronaldon në debutimin e tij të dytë për Manchester United nëse ylli portugez do të kishte kërkuar të tërhiqej.

Kishte pak shanse që kjo të ndodhte pasi pesë herë Topi i Artë gëzoi një kthim emocional në Old Trafford kundër Newcastle.

Pavarësisht se tani ishte 36 vjeç, ishte sikur ai nuk kishte qenë kurrë larg në një mjedis të njohur, me dy gola që e shihnin atë duke u lavdëruar si hero në Old Trafford.

United bëri ndryshime në pjesën e dytë kundër Newcastle, por Ronaldo i pa 90 minutat dhe Solskjaer u tha gazetarëve më pas vendimin e tij për të lënë një sulmues yll: “Ai tha se emri i tij është Cristiano, kjo është aq sa mund të them.

“Nuk doja ta hiqja nëse nuk donte. Ai ka nevojë për minuta, ka humbur disa ndeshje për Juventusin dhe Portugalinë, i duhej të merrte 90 minuta në të.”

Ai është i vendosur të fillojë aty ku e la, me prezencën e tij të thjeshtë që ndihmoi në ngritjen e humorit të atyre që ishin në tribuna dhe rreth tij në një dhomë ambicioze të zhveshjes.

I pyetur nëse Ronaldo u ka folur shokëve të tij të skuadrës pas mbërritjes së tij, Solskjaer tha: “Sigurisht, të gjithë kur vijnë në ekip duhet të prezantohen, ndoshta jo të gjithë e dinë emrin e tij. Ata e dinë tani.

“Atmosfera rreth klubit ka qenë elektrike, tifozët kanë shijuar 10 ditët e fundit, me shumë pritje për ekipin sot dhe ai u realizua”, përfundoi Solskjaer.