Super Loriana Kuka, shpartallon britaniken Katie Brown dhe marshon në çerekfinale

Xhudistja kosovare, Loriana Kuka, e ka nisur për mrekulli rrugëtimin e saj drejt medaljes së artë në Lojërat Evropiane Minsk 2019.


Kuka në këto gara garon në kategorinë deri në 78 kilogramë, dhe e ka nisur për mrekulli rrugëtimin.

Meqë raundin e parë e kaloi pa kundërshtare, Kuka në raundin e dytë/duelin e parë u përball me britaniken Katie – Jemima Yeats – Brown.

Kosovarja arriti që me sukses ta kalonte këtë pengesë, duke fituar në ‘Golden Score’ dhe tani ka kaluar në fazën çerekfinale, ku shpresojmë të mbaj ritmin e njëjtë.

Në këtë fazë, Loriana do të ketë përballë garuesën nga Holanda, Guusje Steenhuis.