Mjaltë, ujë dhe kanellë: Kombinimi që kuron zemrën, ul kolesterolin dhe ju ndihmon të humbni peshë

Mbase  keni dëgjuar shumë shpesh për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por a e dini se çfarë i ndodhë trupit tuaj  nëse pini ujë me mjaltë?


Uji me mjaltë përbëhet nga një lugë mjaltë në një gotë uji. Kjo pije e thjeshtë që përmban 30% mjaltë është shumë e shëndetshme për enët e gjakut.  Uji në mjaltë rrit vlerat shëruese, transmeton Reporteri.net.

Përfitimet e mjaltit me ujë: 

– përmirëson punën e të gjitha pjesëve të traktit të tretjes.

-Rritë imunitetin: Rrjedhjet kronike të hundës, bronkiti, viruset – zhduken për shkak të përdorimit të këtij kombinimi.  

-të gjitha llojet e parazitëve në traktin e tretjes thjesht zhduken nga ngjyra e verdhë. Po ashtu ato në këtë formë pushojnë së shumuari.

Uji me mjaltë për qëllime terapeutike duhet të konsumohet në mëngjes, në stomak bosh në një gllënjkë. Ju po ashtu mund ta lani fytyrën me ujë mjalti. Do ta bëjë lëkurën të butë, dhe të pastër. Kjo është kozmetika më e vjetër natyrale.

Mjaltë, kanellë dhe ujë: Përgatitni përzierjen para gjumit. Gjysmë lugë çaji kanellë në një lugë çaji mjaltë, të përzier në një gotë. Shtoni 200 ml ujë të vluar dhe të ftohur. Le të qëndrojë për gjysmë ore.  Pas kësaj, pini një gjysmë gote dhe lëreni gjysmën tjetër në frigorifer dhe pijeni në mëngjes. Kësaj përbërje nuk guxoni t’i shtoni limon ose uthull.

Ky kombinim prodhon efektin e pastrimit të traktit të tretjes dhe shkatërron parazitët, kërpudhat dhe bakteret e tjera që ngadalësojnë tretjen.

Sheqeri në mjaltë është shumë i dobishëm për shtimin e forcës. Tek të moshuarit konsumimi i një luge mjaltë dhe kanellë në pjesë të barabarta, rrit përqendrimin dhe përforcon trupin.

Dr. Milton, i cili ka kryer një seri studimesh në këtë fushë, thotë se çdo mëngjes pi një gotë ujë me mjaltë dhe kanellë në stomak bosh dhe pjesën tjetër e pi rreth orës 15:00. kur funksionet vitale të trupit fillojnë të bien. /Reporteri.net