Kjo veturë shpallet më e mira për vitin 2020 në Evropë

Në Gjenevë u mbajt finalja e titullit “Vetura evropiane e vitit 2020”. Në garën për automjetin e vitit në Kontinentin e Vjetër fitues ishte Peugeot 208.


“Luani” francez mori 281 pikë nga juria ndërkombëtare e 60 gazetarëve të automobilave nga 23 vende evropiane, transmeton lajmi.net.

Pozita e dytë dhe e tretë i takoi Tesla Model 3 me 242 pikë dhe Porsche Taycan me 222 sosh.

Shtatë finalistët ishin BMW 1 Series, Ford Puma, Peugeot 208, Porsche Taycan, Renault Clio, Tesla Model 3 dhe Toyota Corolla.

Peugeot e-208 përshkon shpejtësinë nga 0 në 100 km / orë në 8.1 sekonda.

Modeli po ashtu mund të ngarkohet me një karikues i shpejtë, 100 kilovat. Prodhimi elektrik i Peugeot kërkon 30 minuta për të arritur energjinë deri në 80% të kapacitetit.