Aeroplani luftarak rus provokon aeroplanmbajtëset e NATO-s

Një bombardues rus Su-24 ka fluturuar ulët mbi aeroplanmbajtëse spanjolle “Juan Carlos I”, i cili po zhvillonte manovra në kuadër të trajnimeve të NATO-s në Detin Baltik.


TV-ja spanjolle “Antena 3” bën të ditur se aeroplani rus ka fluturuar mbi aeroplanbartësen spanjolle në lartësi të vogël dhe me shpejtësi të vogël.

Televizioni thotë edhe se ekuipazhi spanjoll e ka vërejtur aeroplanin rus, por manovrimet e tij nuk janë interpretuar si “të rrezikshme”, prandaj anija spanjolle nuk ka ndërmarrë kurrfarë masash.