Aksidentohet autobusi në Portugali, të paktën 28 të vdekur

Të paktën 28 persona kanë vdekur në ishullin Madeira të Portugalisë gjatë një aksident në të cilin është përfshirë autobusi, raporton agjencia e lajmeve portugeze Lusa.


Një numër i konsiderueshëm i viktimave të aksidentit, që ndodhi në ishullin Madeira, janë turistë gjermanë të cilët po kalonin pushimet, raportojnë mediat lokale.

Nga të vdekurit janë 11 burra dhe 17 gra.

22 raportohet se kanë marrë lëndime të rënda, ndërsa numri i të vdekurve pritet që të rritet.

Madeira ndodhet në pjesën jug-perëndimore të Portugalisë, dhe është destinacion turisitik, për më shumë se një milionë vizitorë në vit.